BUDAPEŠŤ
Ach ta skvostná Budapešť!
Asi rovnou vynechám takový ty profláknutý informace o tom, že Dunaj, který Budapeští protéká, rozděluje město na části Buda a Pešť. Ani vás nebudu zahlcovat poznatkama o tom, že se jedná o Paříž východu, i když na tom určitě něco bude. Místo toho zkusím napsat článek, který vám bude, v případě vaší cesty do tohohle bohémskýho města, aspoň trochu užitečný. Na začátku chci ,,říct“, že tenhle výlet nebyl ani v nejmenším spontánní. Plánovala jsem ho už od dubna a byl to dárek k narozeninám pro mojí kamarádku Denisku. Byla to teda čistě dámská jízda, kterou jsme si neskutečně užily. A navíc se to obešlo bez jakýchkoliv problémů nebo úrazů (pokud nepočítám puchýře na nohou).
Naší Tour de Budapešť jsme spáchaly na přelomu červenec srpen (jojo Žanet, tleskám za včasný článek). Zrovna jsme se trefily do nejteplejšího týdne prázdnin, takže pravidelný zastávky na kdejaký pití s ledem byly nutnost. Ubytování jsem bookla přes Booking.com. Bydlely jsme v jednom z apartmá Shen Mei Yue a musím říct, že poměr cena/kvalita byl skvělej. Za 3 noci jsme zaplatily tuším 2500,-. Apartmá bylo vzdálený asi 20 minut chůze od centra, takže brnkačka. Ale abych byla upřímná…Rozhodně jsme neskrývaly údiv, když jsme s kufříkama procházely naší čtvrtí, kde by se z krámů, co se válely po zemi, dalo zařídit skromný bydlení. O to příjemnějším překvapením pro nás bylo, když nám dveře ve starým činžáku otevřel už od pohledu sympatickej chlápek, kterej navíc mluvil skvěle anglicky. Náš pokoj s vlastní koupelnou, byl útulnej a čistej, takže 10/10.
Co se týče dopravy, ani jednou jsme nevyužily místní MHD. Nevím, proč bych jezdila v přeplněným autobusu namísto toho, abych si město vychutnala jaksepatří na vlastní kůži. Mimo to, google maps v telefonu to jistí.
TIP: Stáhněte si offline verzi, je to super. Ještě nikdy mě nenechala ve štychu.
V druhé řadě naše výdaje. Budapešť je hrozně super v tom, že je levná. I student si může dovolit lepší restauraci, aniž by tam finančně vykrvácel. Ale o jídle až v tomto článku. Takže, abych se vrátila k nějaký (doslova) hodnotnější myšlence, v Budapešti, stejně jako v celým Maďarsku, se platí forinty (HUF). Pokud vaší nejsilnější stránkou není matika a jste správnej Čech, kterej je zvyklej všechno si hezky přepočítat, orientujte se podle toho, že 1000 HUF je cca 80 CZK. Ušetří vám to čas, kterej v Budapešti budete potřebovat k obdivování zajímavějších věcí, než je cenovka. Za obdiv stojí třeba Bazilika sv. Štěpána a hlavně teda dechberoucí budova parlamentu – Országház.
Bazilika sv. Štěpána – Szent István bazilika
Tomu, kdo se postaral o tohle combo architektonických slohů, tleskám…
Országház
Pokud je v něčem Budapešť vážně unikát, tak jsou to mosty, každej je jinej a každej je krásnej. Mezi ty nejznámější patří Alžbětin most, Řetězový most, Most Svobody a halda dalších. Takže se nebojte během pár hodin překročit Dunaj suchou nohou hnedle třikrát a pokaždý to vemte jinou cestou.
Alžbětin most – Erzsébet híd
Řetězový most – Széchenyi lánchíd
Potom taky výhledy. Kvůli tomu nejkrásnějšímu jsme si přivstaly. Už ve 4 hodiny ráno jsme totiž procházely ještě spící Budapeští, abychom se o hodinu později konečně dobelhaly na Budínský hrad (ten nabízí bezkonkurenčně nejhezčí výhled na celou Pešť) a viděly východ sluníčka. Jen si to představte! Budapešť, ráno, východ slunce, ticho…Zní to jako kýč? Možná trochu byl. Nicméně vám slibuju, že když si přivstanete a uvidíte to, odnesete si jeden z nejkrásnějších zážitků a dost možná se vám podlomí kolena, jako se to stalo nám.
Bonusem je, že si vychutnáte nádvoří a celý hradní komplex bez návalu turistů a možná si poklábosíte se skupinkou těch amerických, kteří berou Budapešť jako město levnýho piva a tokajskýho vína a kterým v 5 hodin začala noc.
Budínský hrad – Budai Vár
Po dostatečným načerpání positive vibes z východu slunce se ještě zastavte okouknout Rybářskou baštu a Matyášův chrám. Jsou vzdálený tak 10 minut chůze od hradu. Obě stavby se nachází na takovým malebným náměstíčku a pokud jsem jediná komu Rybářská bašta připomíná Školu čar a kouzel v Bradavicích, tak to vzdávám s argumentováním, že moje fantazie není tak bujná, jak se zdá.
Rybářská bašta – Halászbástya
Matyášův chrám – Mátyás-templom
Jinak co se ještě týče těch výhledů, první den jsme s Deniskou zdolaly Gallértovu horu, kde se nachází známá pevnost Citadela. Po cestě spálíte nejednu kalorii a ten výhled fakt stojí za to. Další alternativou pro best view je, zaplatit si turistickou atrakci tzv. Budapest Eye (prostě maďarský London Eye). My tam sice nebyly, ale při pohledu na fotky mi taky padá brada.
Budapešť a nákupy!
To, že jsem blázen do nakupování, není žádný tajemství, takže poznávání pamětihodností jsme úspěšně prolínaly poznáváním budapešťských pouličních krámků. Nejznámější obchodní ulicí je podle mě Váci utca, najdete tu třeba Zaru, H&M a jim podobný módní řetězce. Nabízejí ty samé kolekce jako jsou v Čechách, řádově levnější o dvě pětky. Pro nás ale bylo mnohem zajímavější okouknout zdejší sekáče a vintage krámky, kterých je v Budapešti vážně hodně a kterých u nás naopak moc není. Najdete je na každém rohu především v Pešti (levý břeh Dunaje). Super článek o nákupech v Budapešti, který mi dal spoustu typů, najdete tady Modnipeklo.cz . Nejhezčí dojem na mě udělal Szputnyik, je to super místo a krom obnošených věcí nabízí i nový originální kolekce. A hlavně, všechno má svůj systém a nemusíte hodinu prohrabovat štendry s nepoužitelným oblečením.
Sama jsem si tam koupila koženej křivák za super cenu a myslím si, že takovej suvenýr si z výletu odvést prostě chcete. Co se týče klasických kýčovitých suvenýrů, největší výběr je na tržišti Vásárcsarnok na Vámház körút, najdete tam všechno od paprikovýho koření, přes tokajský víno, po běžný cetky. Ale určitě stojí za to jít se tam podívat a poznat maďarskýho obchodního ducha.
Velká tržnice – Vásárcsarnok
O Budapešti bych dokázala psát ještě hodiny a hodiny, třeba kapitolu o zdejším street artu a obecně životním stylu jsem úplně vynechala, možná už jsem byla trošku líná, možná jsem to udělala úmyslně. Ale prostě tohle město v sobě má určitý kouzlo, který nejde popsat, ale musí se poznat na vlastní kůži.
Tímhle moudrem završuju článek.
Mějte se krásně.
By Zaneta.